Podczas każdej mszy w wyznaniu wiary deklarujemy wiarę w 'obcowanie świętych'. Czy zastanawiałeś się kiedyś na czym polega ich obecność wśród nas?

Obcowanie świętych, to fakt. Ci którzy za życia na ziemi potrafili osiągnąć świętość i bliskość Boga, dziś obecni są przy Bogu, ale i obecni są wśród nas. To oni słuchają naszych modlitw i wstawiają się za nami do Boga. Nie ma świętych lepszych i gorszych, mniej lub bardziej skutecznych. Świętość jest wielkim darem Boga i jest jednakowa dla wszystkich.

Obcowanie świętych nie bez powodu pojawia się w wyznaniu wiary. Bez wiary w to, że ci wszyscy ludzie są pośród nas obecni - nie możemy prosić ich o wstawiennictwo za nami u Najwyższego. Wiara w to, że święci mimo iż odeszli z tego świata, nadal są obecni wśród nas jest bardzo ważna - dlatego w każdej mszy i przy każdym odmawianiu składu apostolskiego - wyznajemy ją.

Właśnie dzięki modlitwom o wstawiennictwo świętych, możemy prosić ich o wypraszanie łask u Boga. Pamiętajmy, że prośba o wstawiennictwo może mieć postać litanii, nowenny, czy ułożonych wcześniej modlitw, ale może być to też modlitwa własnymi słowami.

Święci duchem obecni są wszędzie i o każdej porze, w tradycji chrześcijańskiej jednak pojawił się zwyczaj pielgrzymowania i proszenia o łaski w miejscach, gdzie umieszczone są ich relikwie. Historia pielgrzymek do grobów świętych sięga wczesnego średniowiecza (pielgrzymowanie do grobów apostołów w Rzymie, droga św. Jakuba) i trwa do dziś. Jeżeli chcesz popielgrzymować do grobów libańskich świętych - skontaktuj się z nami. Wszystkie publikowane na stronie arzi.pl treści (artykuły, zdjęcia, programy) są własnością ich autorów i zostały użyte za ich zgodą. Wszelkie dalsze użycie treści publikowanych na naszej stronie wymaga zgody ich autorów.