Liban to kraj biblijny, na jego ziemiach od początku rozwijało się chrześcijaństwo. Nazwa "Liban" pojawia się w Starym testamencie aż 76 razy. Przez współczesne podziały polityczne, kiedy słyszymy "Ziemia Święta" raczej nie myślimy o Libanie. Kraj ten (jak i część Syrii i Jordanii), to ziemie na których jednak działał za swego życia Jezus Chrystus, a po jego śmierci Apostołowie i ich uczniowie.

Liban to drugi po Filipinach kraj w Azji pod względem ilości chrześcijan (ok. 40% w roku 2014) i kraj arabski o największym odsetku chrześcijan.

Chrześcijaństwo w Libanie przez wieki opierało się wpływom islamu. Większość libańskich chrześcijan to podlegli papieżowi maronici, których obrządek ukształtował się na terenie Syrii w wieku V i pozostał praktycznie bez zmian do dnia dzisiejszego. Wiara Libańczyków wystawiana było przez wieki na wielką próbę - musieli opierać się Arabom, Bizantyjczykom i Turkom. Wiara ludzi otoczonych do dziś przez nie-chrzescijan jest mocna i żarliwa. Libańscy chrześcijanie licznie biorą udział w uroczystościach religijnych, pielgrzymują do licznych sanktuariów i monastyrów oraz wznoszą wspaniałe świątynie. W tym małym kraju czasami można odnieść wrażenie, że jest się bliżej nieba i wcale nie dlatego, że ponad połowa powierzchni kraju to góry. 

Na libańskiej ziemi żyło wielu świętych i błogosławionych. Tu najprawdopodobniej urodziła się św. Krystyna, tu urodził się św. Frumencjusz, tu działał św. Paweł z Tarsu. Najbardziej jednak znanymi świętymi i błogosławionymi są żyjący w XIX i XX wieku św. Charbel, św. Rafka, św. Nimatullah al-Hardini, bł. Stefan Nehme i bł. Jakub Kapucyn.

Pierwszym papieżem, który odwiedził Liban, był bł. Paweł VI, który zatrzymał się tu po drodze na Kongres Eucharystyczny do Bombaju. Pierwszym papieżem, który odbył podróż apostolską specjalnie do Libanu był Jan Paweł II - 10 i 11 maja 1997 roku. Wszystkie publikowane na stronie arzi.pl treści (artykuły, zdjęcia, programy) są własnością ich autorów i zostały użyte za ich zgodą. Wszelkie dalsze użycie treści publikowanych na naszej stronie wymaga zgody ich autorów.