Położenie, klimat, temperatury, opady.

Liban położony jest w zachodzniej cześci Azji, nad Morzem Śródziemnym (Miasto Trypolis położone jest na tym samym równoleżniku co tunezyjska wyspa Dżerba).

Na terenie kraju panuje klimat śródziemnomorski, zróżnicowany ze względu na wysokość nad poziomem morza.

Wybrzeża i niziny mają klimat umiarkowany, w okolicach Bejrutu temperatura średnia w lecie to 28oC, a w zimie 13oC . Temperatura wody w morzu od maja do listopada przekracza 20oC, a od lipca do połowy wrzesnia osiąga nawet 28oC.

Największe opady deszczu na terenie nizin i wybrzeża wystepują od listopada do lutego, choć mogą się już pojawić nawet w drugiej połowie października i występować aż do końca marca.

Na terenach górskich od drugiej połowy listopada do lutego występują opady śniegu. Średnia temperatura zimą to 6oC, a w wyższych partiach gór nawet 0oC.

Najwyższy szczyt zajmujących centralną częśc kraju Gór Libanu to mierzący 3083 m n.p.m. Qurnat as-Sauda. Szczyt Jebel as-Cheih o wysokości 2814 m n.p.m. to najwyższy szczyt leżących na wschodzie gór Antylibanu. Pomiędzy oba pasmami znajduje się przedłużenie rowu Jordanu - Dolina Bekaa, o długości blisko 150km. Większość terytorium kraju są to więc tereny górskie.

 

Jak się ubrać?

W lecie (od maja do września) zalecane są ubrania lekkie i przewiewne oraz lekkie obuwie. Należy jednak pamiętać, że jako pielgrzymi odwiedzać będziemy wiele miejsc gdzie ubiór zakrywający ramiona i kolana jest odpowiedni. Odwiedzając tereny górskie (np. Annaya czy Bekaa Kafra) trzeba wziąć pod uwagę, że można się tam spodziewać temperatur znacznie niższych niż na wybrzeżu i w Bejrucie. W lecie nie można zapomnieć o nakryciu głowy - uchroni ono przed przegrzaniem.

Na wiosne i jesienią należy spodziewać się opadów i deszczu - trzeba pamiętać o odzieży i obuwiu nieprzemakalnym.

W zimie (od listopada do marca) w górach należy spodziewać się niskich temperatur i wiatrów - trzeba pamiętać o ubraniu i obuwiu odpowiednim na taką pogodę. W tym samym czasie temperatura nad brzegiemi morza może być znacznie wyższa.

 

Strefa czasowa

Strefa czasowa GMT+2 w zimie i GMT+3 w lecie, czyli przez cały rok jest godzinę później niż w Polsce.

 

Prąd

W gniazdkach występuje prąd zmienny (AC) o napięciu 220-240V i częstotliwości 50Hz. Używane są wtyczki typu europejskiego (Typ C) nieuziemione, zdarzają sie rzadziej wtyczki takie jak w Wielkiej Brytanii (Typ G) i takie jak w Indiach (Typ D). W miejscach gdzie śpią nasze grupy, do podłączenia większości urządzeń nie są konieczne adaptery wtyczek. Mogą być jednak potrzebne w przypadku podłączania dużych wtyczek z uziemieniem typ E lub typ F - jak na przykład przy niektórych laptopach. 

Szczególnie poza Bejrutem zdarzają się czasowe wyłączenia prądu (na ogół nie dłużej niż 2 godziny), jednak restauracje i hotele posiadają własne źródła zasilania - generatory energii elektrycznej na paliwo płynne.

 

Waluta

Walutą jest funt libański (LL) o stałym kursie 1500LL za 1USD. W większych sklepów można płacić oboma walutami, ale ceny są podawane w funtach. Przy płatności w USD może się okazać, że całą resztę, bądź jej część dostaniemy w funtach libańskich. W obiegu znajdują się monety o nominałach 50, 100, 250 i 500LL (dwie pierwsze bardzo rzadko spotykane) oraz banknoty o nominałach 1000, 5000, 10000, 20000, 50000 i 100000LL.

 

Woda

Liban jako kraj górski nie ma problemów z zaopatrzeniem w wodę. Woda w kranach jest uzdatniana, jednak do spożycia zaleca się kupowanie butelkowanej wody mineralnej bądź filtrowanej.

 

Zakupy spożywcze

W Libanie nie ma problemu z zakupem żywności czy napojów.  W miastach na każdym kroku można spotkać sklepy - mniejsze i większe, a poza miastami bardzo dobrze zaopatrzone super- i hipermarkety.

 

Bary i restauracje.

Lokale gastronomiczne różnych kategorii znajdują się w miastach oraz przy drogach poza miastami - są praktycznie wszędzie. W lokalnym barze poza miastem można zjeść przekąski już za 3000-4000LL, ale można też skorzystac z bogatej oferty restauracji w centrum Bejrutu czy Byblos po kilkadziesiąt tysięcy funtów libańskich za osobę.

 

Telefonia komórkowa i internet.

Zasięg sieci kmórkowej obejmuje praktycznie cały kraj. Korzystanie z polskich telefonów komórkowych łączy się z wysokimi opłatami roamingowymi - za wysyłanie wiadomości tekstowych, wykonywanie oraz odbieranie połączeń przychodzących czy odsłuchiwanie poczty głosowej. Podczas korzystania z telefonów w roamingu nie obowiązują darmowe minuty i specjalne taryfy jakie oferują polscy operatorzy na terenie Polski. Zaleca się wyłączenie transmisji danych na czas pobytu na roamingu z racji bardzo wysokich opłat. W większości lokali gastronomicznych oraz w hotelach można korzystać z bezprzewodowego dostępu do internetu (Wi-Fi) - w hotelach może wiązać się to z niewielkimi opłatami.

 

Bezpieczeństwo

Licząca blisko 90 000 żołnierzy armia libańska kontroluje obecnie większość terytorium kraju. Przy wjeździe do miast, na strategicznie ważnych drogach i przy skrzyżowaniach zainstalowane są stałe bądź czasowe punkty kontrolne. Obowiązuje zakaz fotografowania tych posterunków jak i innych instalacji wojskowych oraz budynków rządowych. Niestosowanie się do zakazu może skutkować zatrzymaniem i w najlepszym wypadku kasowaniem zarejestrowanego materiału. Zdarza się, że ze względów bezpieczeństwa zamykana jest dla zwiedzających Dzielnica Rządowa w Bejrucie. Może się zdarzyć, ze służby porządkowe zabronią wstępu do którejś z miejscowości, na dany teren - nie muszą podawać przyczyn i tego nie robią. Mieszkańcy jak i turyści zobowiązani sa do stosowania się do nakazów służb porządkowych, policji i wojska.

 

Wszystkie publikowane na stronie arzi.pl treści (artykuły, zdjęcia, programy) są własnością ich autorów i zostały użyte za ich zgodą. Wszelkie dalsze użycie treści publikowanych na naszej stronie wymaga zgody ich autorów.