Liban to niewielki górzysty kraj na Bliskim Wschodzie nad Morzem Śródziemnym. Na dwukrotnie mniejszej powierchni niż województwo dolnośląskie (niecałe 10 500 km2) mieszka obecnie blisko 6mln ludzi, czyli ponad dwukrotnie więcej ludności niż w tym województwie.

Podstawą gospodarki Libanu sa usługi, które przynoszą blisko 80% PKB. Przemysł spełnia rolę drugorzędną z zaledwie 16% udziałem w PKB. PKB przeliczane na osobę wynosi 11200USD (dane z roku 2014).

Walutą kraju jest funt libański ze stałym kursem do dolara amerykańskiego 1500LL za 1 USD.

Kraj sąsiaduje z Syrią i Izraelem, którego istnienia od samego początku nie uznaje, a jego terytorium określa nadal mianem Palestyny. 

Największe miasto i jednoczesnie stolica to Bejrut z ok. 2 mln mieszkańców, najważniejsze miasta kraju to Trypolis, Jbeil (Byblos), Tyr, Sydon, Zahle, Baalbek.

Na terenach obecnego Libanu cywilzacja istniała już bardzo dawna. To tutaj znajdowała się Fenicja i tu znajdują się jedne z najstarszych do dziś istniejących miast świata. W starożytności tereny te zajmowane były przez Asyryjczyków, Persów, Greków, Egipcjan i Rzymian. Po czasach panowania Bizancjum przybyli tu muzułmanie, wyparci w wieku XI w wyniku wypraw krzyżowych. Od XVI wieku aż do 1920 roku teren obecnego Libanu pozostawąły pod kontrolą turecką. Tak bogata przeszłość i szczegółne położenie geograficzne wpłynęły na rożnorodność kulturową i religijną kraju. 

W Libanie do dziś można podziwiać pozostałości jego bogatej przeszłości - umocnienia fenickie w Batroun, pozostałości rzymskich budowli w Baalbek i Tyrze, zamki krzyżowców w Sydonie i Byblos, czy też wykopaliska w Byblos, w których odnajdziemy ślady praktycznie wszystkich kultur zamieszkujących miasto - od Fenicjan, po Ottomanów.

Liban ma największy odsetek chrześcijan na Bliskim Wschodzie (ok 35%) i drugi w Azji, po Filipinach. Głównymi wyznaniami są islam, chrzescijaństwo i druzyzm. Muzułmanie stanowią ok 55% populacji (po równo szyici i sunnici). Głównym obrządkiem chrześcijaństwa jest obrządek maronicki (ok 21%), znaczące współnoty mają tu kościoły grecko-katolickie oraz prawosławne. W sumie rozróżnia się 18 grup wyznaniowych, z których każda ma proporcjonalną do wielkości reprezentację w parlamencie, którą gwarantuje im konstytucja. Konstytucja zakłada równośc muzułmanów i chrześcijan i wymaga, by  prezydentem kraju był chrześcijanin-maronita, premeierem muzułmanin-sunnuta, na czele parlamentu stał muzułmanin-szyita, a jego zastępcą był prawosławny chrześcijanin. 

 

Wszystkie publikowane na stronie arzi.pl treści (artykuły, zdjęcia, programy) są własnością ich autorów i zostały użyte za ich zgodą. Wszelkie dalsze użycie treści publikowanych na naszej stronie wymaga zgody ich autorów.